W jaki sposób określić skład surowcowy produktu na metce odzieżowej?

Skład surowcowy produktu odzieżowego nie może być oznaczony na metce w sposób dowolnie wybrany przez producenta (lub inną osobę zobowiązaną do wprowadzenia oznaczeń).

Kwestię oznaczania składu surowcowego bardzo drobiazgowo reguluje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1007/2011 z dnia 27 września 2011 roku w sprawie nazewnictwa włókien tekstylnych oraz etykietowania i oznakowywania składu surowcowego wyrobów włókienniczych.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 Rozporządzenia nr 1007/2011:

Do opisu składu surowcowego na etykietach i oznakowaniach wyrobów włókienniczych używa się wyłącznie nazw włókien tekstylnych wymienionych w załączniku I

W Rozporządzeniu 1007/2011 znajdziesz nie tylko nazwy włókien, których używanie jest dozwolone na metkach, lecz także definicje włókien, które można zakwalifikować pod daną nazwę.

Na przykład włókno o nazwie „elastan” definiowane jest jako:

włókno elastyczne składające się w co najmniej 85 % swej masy z segmentów poliuretanowych, które po rozciągnięciu do trzykrotnej długości początkowej i zwolnieniu samoistnie wraca natychmiast do długości początkowej

W poprzednim wpisie podałem przykład metki biustonosza, w którego składzie wyszczególniono „włókno elastyczne”:

biustonosz_metka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na ilustracji zwracamy uwagę tylko na fragment zakreślony na czerwono. :) Inne elementy staną się przedmiotem analizy przy okazji jednego z kolejnych wpisów.

Takie oznaczenie składu jest niezgodne z Rozporządzeniem 1007/2011. Producent oznaczył elastan wchodzący w skład produktu jako „włókno elastyczne”. Skład ten powinien zostać oznaczony prawdopodobnie jako „elastan”.

„Włókno elastyczne” w rozumieniu Rozporządzenia 1007/2011 jest elementem charakteryzującym włókno o nazwie „elastan”, a nie odrębnym rodzajem włókna, którego nazwy można używać do opisu składu surowcowego produktu odzieżowego.

Pamiętaj, że Rozporządzenie 1007/2011 wprowadza wiele zmian w stosunku do poprzednio obowiązującego stanu prawnego, jeżeli zajmujesz się oznaczaniami na metkach odzieżowych, zapoznaj się z nim bardzo dokładnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>